Sandacz – ryba, która powinna gościć na naszych stołach

Sandacz – ryba, która powinna gościć na naszych stołach

Polskie ryby słodkowodne nie są tak popularne, jak gatunki morskie. W sprzedaży można znaleźć głównie karpie i pstrągi, a jednak w polskich rzekach i jeziorach można znaleźć setki smacznych i zdrowych gatunków. Warto poznać jeden z nieco zapomnianych gatunków, który powinien znaleźć się na naszych stołach nie tylko od święta.

Sandacz – występowanie

Sandacz to drapieżna ryba słodkowodna, która gościła na polskich stołach już od wieków (https://ranozebrano.pl/product-1069-sandacz-filet-ok-250g). Ogromną popularnością cieszyła się do czasów rozbiorów, kiedy to dania z sandacza zachwycały cudzoziemców. Dziś ryba ta jest nieco zapomniana i niedoceniana, mimo iż ma delikatny, maślany smak. Sandacz jest stosunkowo trudny do złowienia, dlatego też jego cena jest wysoka, a dania z tej ryby są serwowane w najlepszych restauracjach. Sandacza można spotkać w dużych rzekach o spokojnym nurcie, jeziorach ze żwirowym dnem oraz zatokach Morza Bałtyckiego. Ryba lubi mętną, głęboką wodę, dlatego też łowieniem sandaczy zajmują się doświadczeniu wędkarze. Na połów sandacza należy wybierać się w nocy, kiedy ryba rusza na żer. Dorodne sandacze osiągają około 1 metr długości oraz wagę 5-15 kilogramów.

Właściwości ryby

Sandacz jest uznawany za jedną z najszlachetniejszych ryb słodkowodnych, które występują w Polsce. Posiada białe, zwarte mięso o maślanym aromacie. Sandacz z racji swojej diety oraz warunków życia wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Mięso sandacza jest bogate w selen, witaminę B12, witaminę D. W 100 gramach mięsa znajduje się zaledwie 1,2 grama tłuszczu oraz niewielka ilość cholesterolu. Sandacz jest lekkostrawny i nie ma tendencji do kumulowania metali ciężkich, w tym rtęci w mięsie – z tego powodu mogą go bezpiecznie spożywać kobiety ciężarne i dzieci.

Jak można przyrządzić sandacza?

Przepisy na sandacza to klasyka polskiej kuchni – warto sięgać po staropolskie receptury, bazujące na naturalnych składnikach. Sandacz ma bardzo delikatne mięso, dlatego też nie wymaga zbyt dużej ilości przypraw i dodatków, które zabiją smak ryby.

Sandacz smażony na czosnkowym maśle

  • filet z sandacza
  • mąka
  • sok z cytryny
  • pół kostki masła
  • 2 ząbki czosnku
  • sól, pieprz.

Gotowanie należy rozpocząć od przygotowania masła czosnkowego – czosnek przeciśnięty przez praskę należy dodać do masła z dodatkiem soli. Filet z sandacza należy oprószyć solą i pieprzem oraz skropić sokiem z cytryny. Filety powinny być obtoczone wyłącznie w mące. Tak przygotowaną rybę należy smażyć na rozgrzanym maśle klarowanym przez około 3-5 minut z każdej strony. Sandacza można podawać z pieczonymi ziemniaczkami lub frytkami.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com